Co nás čeká v roce 2024 v oblasti nefinančního reportingu
08. 01. 2024
Koho se týká ESG reporting?
ESG reporting musí zpracovávat podniky, které splňují alespoň dvě ze tří následujících podmínek:
-
Mají více než 250 zaměstnanců
-
Obrat firmy přesahuje 1 miliardu korun
-
Mají aktiva vyšší než 500 milionů korun
Novou směrnicí se budou muset největší firmy začít řídit už v roce 2024.
Jak by měl takový ESG report vypadat?
Každý ESG report musí obsáhnout tři klíčové oblasti - environmentální, sociální a správní. A protože opakování je matka moudrosti, a taky proto, že povinnost reportingu dopadá na stále více českých firem, pojďme si zrekapitulovat, co do oněch tří klíčových okruhů spadá.
Pod environmentální faktory zahrnujeme kompletní dopady podnikání na přírodu a zdroje. Patří sem tedy emise skleníkových plynů, energetická účinnost, vodní a odpadové hospodářství, nakládání s odpady, dopad na biodiverzitu a klimatickou změnu. Cílem je minimalizovat negativní dopad na životní prostředí a zlepši tak udržitelnost.
Jako sociální faktory označujeme vztahy podniku s jeho zaměstnanci, komunitou a zákazníky. Týká se to například lidských práv, diverzity a inkluze, pracovních podmínek, zdraví a bezpečnosti, vzdělávání a rozvoje zaměstnanců. Každá firma by zkrátka měla respektovat základní lidská práva a být společensky odpovědná.
Správní faktory se pak zaměřují na řízení podnikání a transparentnost. Zahrnuje to například korporátní správu, etiku a dodržování zákona, podnikovou kulturu, odměňování a rizikový management. V této části směřujeme k tomu, aby firma byla řízena transparentně a zodpovědně.
Příklady kvalitních nefinančních reportingů najdete třeba na webech našich členských společností.